Застуда, нежить

Чому при застуді «тече» з носа?

 

Нежить (риніт) – це запалення слизової оболонки носа. При інфікуванні вірус прилипає до слизової оболонки носових ходів, розмножується, виникає місцева запальна реакція, в результаті чого наша імунна система активується. Кровоносні судини розширюються, утворюється надлишковий носовий секрет, і слизова оболонка носа набрякає. Виникає відчуття закладеності носа, та з’являється нежить. Це неприємно та дискомфортно, тому багато людей використовують краплі для носа, щоб полегшити самопочуття.

Речовини, які містяться в носових краплях, мають судинозвужувальну дію. Хоча це й призводить до короткочасного полегшення згаданих симптомів, проте вони негативно впливають на процес очищення носа при тривалому застосуванні:

  • порушується здатність слизових оболонок функціонувати належним чином, та вони більше не можуть виконувати своє завдання фільтрації шкідливих речовин
  • погіршується робота війчастого епітелію
  • втрачається важливий бар’єрний компонент імунної системи.

Важливо знати, що деякі рослинні речовини здатні підвищувати герметичність кровоносних судин, щоб запобігати набряку слизової носа, та допомагають природним чином при нежиті.

 

Чому при холоді також «тече» ніс?

 

Ніс виконує три функції: фільтрує повітря, зволожує його та зігріває, коли холодно. Принцип подібний до обігрівача. Коли повітря холодне, ніс повідомляє мозку, що температура занадто низька. Мозок посилає «команду тепла», і тепла кров приливає до носових пазух. Вони набрякають і, таким чином, нагрівають повітря. Одночасно збільшується виділення секрету в носі. Навіть при нормальних умовах, без інфекції, виробляється рідина, яка підтримує слизові оболонки вологими. Зазвичай слиз стікає назад у горло, але при підвищеному його виробленні та набряклому носі цей механізм більше не працює, і носовий секрет витікає назовні.